tisdag 28 apr, 2026

Kritik mot Finnair – tar in utländsk personal

Dela

Foto:finnair

Finnair har likt alla andra flygbolag drabbats hårt av coronakrisen och tvingats permittera personal. Nu återupptar bolaget en del av sina långdistansflyg, bland annat till Asien, men måste på grund av rådande avtal använda utländsk personal, rapporterar finländska public service-bolaget Yle.

Detta ifrågasätts av den finländska personalen som står utan arbete. På tre av de rutter som öppnas finns det ingen finländsk personal, säger Jari Toivonen, ordförande för kabinpersonalens fack SLSY, till Yle.

”Om man skulle avstå från outsourcingen så skulle det finnas hundratals jobb i Helsingfors”, säger Toivonen.

SLSY hoppas att Finnair avstår från utländsk arbetskraft tills den finländska personalen har fått jobb igen. Finnair kommenterar att om man kan komma överens om en kostnadseffektiv lösning kan kabintjänsterna skötas helt och hållet med egen personal.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Turistfavoriten Skansen i Stockholm ska dra ner på personal. I och med en omorganisation kommer man...
Den svenske turisten tuppade av efter att ha blivit bjuden på drinkar av en man...
Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy