lördag 14 mar, 2026

Grekland öppnar för turister i juni

Dela

Grekland öppnar återigen upp för turism den 15 juni för att få igång ekonomin efter nedstängningen. Internationella flygningar till turistdestinationer återupptas den första juli.

”VI kommer att vinna ekonomikriget precis om vi vann hälsoslaget”, säger premiärminister Kyriakos Mitsotakis.

Grekland har lyckats hålla dödstalet på en jämförelsevis låg nivå under coronapandemin. Endast 170 dödsfall med koppling till covid-19 har registrerats under en period på två månader.

Turismindustrin ska öppnas gradvis. I ett första steg tillåts turister från länder i norra Europa och Bulgarien. Även israeler och cyprioter tillåts semestra i Grekland.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Medan flera flygbolag varnar för dyrare biljetter på grund av ökade bränslekostnader, försäkrar Apollo att...
Det oroliga omvärldsläget gör att allt fler svenskar väljer att semestra på hemmaplan. Sedan attackerna...
Korea Tourism Organization (KTO) har beslutat att förnya sitt samarbete med AVIAREPS, den största globala...
Höganäs kommun har gett grönt ljus för alkoholservering på morgonen.  – Det kan väl vara trevligt,...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy