söndag 6 jul, 2025

Fjällen lockade stockholmare i juli

Dela

Innan sommaren förutspåddes ett ökat semestrande till svenska fjällorter. Med facit i hand är det delvis sant, visar rörelsedata från Telia. Härjedalen fick mer besök i juli 2020 än i juli i fjol.

Till skillnad från de flesta andra resmål som haft färre besökare, ökade antalet resenärer till vissa fjällorter i år. Till Härjedalen ökade resorna med 4 procent och aktiviteten i landskapet ökade med 10 procent jämfört med förra året.

– Vi kan se att fjällsemester har varit vanligare i år än andra år, säger Elin Allison som jobbar med dataanalys på Telia och har jämfört juli 2020 med juli 2019.

Bland stockholmare ligger ökningen i resande till Härjedalen på 27 procent men resandet har även ökat från mer närliggande orter som Hudiksvall och Älvdalen.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Hotellstrejker planeras på Mallorca, Ibiza och Menorca i sommar. Orsaken är missnöje mot löner och...
En 51-årig svensk turist har dött efter att ha fallit från en balkong på ett...
För ett år sedan, den 17 maj 2024, invigde Snälltåget linjen Stockholm – Köpenhamn, som sedan...
Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy