onsdag 17 sep, 2025

Munskydd blir obligatoriskt i Bryssel

Dela

Från och med i dag är det obligatoriskt att bära munskydd på offentliga platser i den belgiska huvudstadsregionen Bryssel, meddelar regionala myndigheter.

Åtgärden gäller i regionens samtliga 19 kommuner sedan det har konstaterats att över 50 personer rapporterats smittade dagligen per 100.000 invånare. Poliskontroller ska säkerställa att den nya regeln efterföljs, rapporterar belgiska Le Soir.

Skyddsmasker som täcker näsa och mun har sedan den 11 juli krävts på de flesta offentliga platser inomhus för alla över tolv års ålder.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy