måndag 13 apr, 2026

Lufthansas krisdrag: slutar med gratis snacks

Dela

Foto:wikipedia.org

Flygbolag världen över vänder och vrider på kronorna för att överleva coronakrisen. Tyska Lufthansa med dotterbolag som Austrian Airlines och Swiss, slutar erbjuda gratis snacks till resenärer i ekonomiklass från och med våren 2021.

Det återstår att se om besvikelsen över tilltaget kommer att övertrumfa resenärernas upplevelser av de snacks som nu serveras.

”Vårt nuvarande erbjudande i ekonomiklass lever inte alltid upp till våra gästers förväntningar”, konstaterar Christina Foerster, styrelseledamot i Lufthansa, i ett uttalande.

Mat och dryck kommer att finnas till försäljning på kort- och medeldistansflygningar. Lufthansa och Swiss kommer också att erbjuda en gratis flaska vatten till de som vill.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Turistfavoriten Skansen i Stockholm ska dra ner på personal. I och med en omorganisation kommer man...
Den svenske turisten tuppade av efter att ha blivit bjuden på drinkar av en man...
Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy