torsdag 4 sep, 2025

Bokningshysteri när Danmark lättar på restriktioner: ”Det är helt vilt

Dela

Foto: Wikimedia Commons CC – Thue

Det finns ett stort sug efter restaurangbesök i Danmark. Under fredagen genomfördes nära 80.000 bokningar på sajten Dinnerbooking, efter det att lättnader i restriktioner aviserats inför kommande vecka.

”Det är helt vilt vad vi har fått in bokningar. Ett så högt antal såg vi inte komma”, säger Laura Madsen, kommunikationschef på Dinnerbooking, som används av omkring 800 restauranger i Danmark.

Fredagens drygt 77.000 bokningar kan jämföras med de 6.000–10.000 bokningar som genomförts dagligen de senaste veckorna, eller med de 30.000 bokningar som genomfördes samma dag för två år sedan, före pandemin.

”Vi kan se att det är ett stort intresse för de lite dyrare restaurangerna, och det tyder på att gästerna är villiga att betala lite extra för en god måltid”, säger Madsen.

Restriktionslättnaderna gäller från och med onsdag nästa vecka. Då får restauranger ha sin sista servering klockan 22, men gästerna får stanna och äta och dricka upp till klockan 23. För den som vill besöka en restaurang krävs en bokning i förväg, och sitter man inomhus måste kunna uppvisa ett så kallat coronapass.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Den andra lördagen i september är det dags för Vandringens dag. Svenska Turistföreningen (STF) instiftade...
Lissabons turistattraktion Gloria har spårat ur. Minst 15 personer har dött och 23 personer är...
Efter snart 20 år som TRAVL byter den svenska arrangören av vandrings- och cykelresor namn...
Apollo rapporterar en försäljningsökning på nästan 15 procent jämfört med förra året, och 8 av...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy