söndag 15 mar, 2026

Tusentals testas på kryssningsfartyg

Dela

Foto: Norwegian Cruise Line

Tio personer på ett kryssningsfartyg på väg mot New Orleans i USA har testats positivt för covid-19. De smittade är både personal och passagerare och nu ska tusentals människor testas innan de går av, enligt Louisianas hälsodepartement.

Fartyget från Norwegian Cruise Line avgick från New Orleans den 28 november och har gjort stopp i Honduras och Mexiko.

”Det finns över 3.200 individer ombord”, skriver det amerikanska hälsodepartementet på Twitter.

De som testas positivt ska antingen åka hem i eget fordon eller isolera sig enligt rådande rekommendationer i boenden tillhandahållna av rederiet.

Den globala kryssningsindustrin har drabbats hårt av pandemin. I början av februari 2020, när lite var känt om coronaviruset, sattes fartyget ”Diamond Princess” i karantän sedan över 700 personer ombord testats positivt. 13 personer avled och kryssningar stoppades i USA i över ett år för att minska smittspridningen.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Den svenske turisten tuppade av efter att ha blivit bjuden på drinkar av en man...
Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...
Det nya avtalet lägger grunden för att positionera Oman som en sol-och-bad-destination för europeiska semesterfirare...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy