söndag 29 jun, 2025

TUI tror på normalt bokningsläge nästa sommar

Dela

Foto:tui

Jätteförlust i år, men under sommaren 2022 hoppas resejätten TUI vara tillbaka på förpandemiska bokningsnivåer, enligt tyska koncernens bokslut för verksamhetsåret som avslutades i september 2021.

Världens största reseföretag gjorde en förlust på över två miljarder euro, drygt 20 miljarder kronor, under det gångna året, men under det avslutande kvartalet, juli-september, nådde koncernen nästan ett nollresultat.

Under första kvartalet på det nya verksamhetsåret låg bokningarna på 69 procent av det normala, alltså innan pandemin slog till. Och till sommaren 2022 spår ledningen att bokningsläget är tillbaka på helt normala nivåer.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Hotellstrejker planeras på Mallorca, Ibiza och Menorca i sommar. Orsaken är missnöje mot löner och...
En 51-årig svensk turist har dött efter att ha fallit från en balkong på ett...
För ett år sedan, den 17 maj 2024, invigde Snälltåget linjen Stockholm – Köpenhamn, som sedan...
Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy