tisdag 14 jul, 2026

Italien tar espresso till Unesco

Dela

Det är inte bara en snabb kopp kaffe. Det är en ritual, nästan något heligt. Nu vill Italien se espresso på Unescos lista över immateriella kulturarv – kulturella företeelser värda att bevara.

– Det är en autentisk ritual och uttryck för vårt samhälle som särskiljer oss från resten av världen, säger Gian Marco Centinaio, vid jordbruksdepartementet enligt The Guardian.

En äkta espresso ska ha en ”rund, rik och sammetslen” smak och skummet, som ska finnas kvar i minst 120 sekunder, ska gå i nyanser från hasselnöt till mörkbrun med ljusare reflexer, enligt det italienska Espressoinstitutet.

Italien har redan en rad traditioner och seder på listan, som napolitanska pizzor och klassiskt fiolbygge i Cremona. Om espresson gör dem sällskap avgörs i vår. Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Semester och sommarlov är ofta en tid som sätter lite extra stress på ekonomin och...
Sommaren är i full gång och många svenskar njuter av semestern. Resebyrån Tickets senaste undersökning...
Allt fler europeiska turister väljer att semestra i Sverige i sommar. En kombination av extremvärme...
Det kan bli uppemot 26 grader, varnar SMHI inför måndagen. Noteringen gäller norra och mellersta...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy