torsdag 11 sep, 2025

Liftkortspriserna har ökat med nästan 40 procent

Dela

Foto:SkiStar

Sportloven har dragit i gång och många planerar för dagar i skidbacken. Men att åka skidor utför kostar – rejält. SVT har tagit reda på vad en veckas liftkort kostar för en hel familj på de två stora skidorterna Sälen och Åre.

Att jämföra liftkortspriser kan vara svårt då priserna kan variera från vecka till vecka. SVT har tittat på vad en familj får betala för en veckas liftkort under sportloven.

På sex år har familjens liftkort blivit drygt 40 procent dyrare i Sälen och 36 procent dyrare i Åre. Jämfört med den genomsnittliga prisutvecklingen, Konsumentprisindex, så är det en kraftig höjning.

Källa:SVT.SE

Dela

Relaterade inlägg

Efter Game of Thrones har turisterna vallfärdat till Dubrovnik. Men nu har den kroatiska staden fått...
Djurskötaren i Thailand vände ryggen till lejonflocken i safariparken. Då blev han attackerad av lejonen och...
En ny undersökning från resebyrån Ticket visar att sociala medier har ökat mest som källa...
Resekoncernen TUI etablerar sig för första gången på den japanska marknaden med hotellet TUI Suneo Otaru som...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy