onsdag 21 okt, 2026

Delta Air Lines höjer intäktsprognosen för innevarande kvartal

Dela

Foto:delta

Amerikanska flygbolaget Delta Airlines förväntar sig att intäkterna under innevarande kvartal blir i nivå med samma period 2019, sista året innan coronapandemin slog till. Det meddelar bolaget på onsdagen i samband med en presentation.

Bolaget hade tidigare guidat för intäkter sju procent lägre än jämförelseperioden 2019, men höjer nu prognosen på grund av en ökad efterfrågan. Enligt bolaget är kunderna redo att gå på semester och betala högre priser i spåren av högre bränslekostnader. 

Delta Airlines är det sista av de amerikanska flygbolagen att höja sin guidning. Aktien stiger 1,5 procent i förhandeln på onsdagen.

Källa: FinWire

Dela

Relaterade inlägg

VIVA Cruises växlar upp sitt Europaprogram och presenterar 325 flodkryssningar med sju fartyg under jubileumsåret...
Egyptens turism fortsätter att växa. Under årets första nio månader tog landet emot 14,4 miljoner...
Efter starka tidiga bokningar utökar Jet2 sitt program till Tunisien. Över 32 000 extra flygstolar...
TUI River Cruises lanserar sitt största program hittills inför sommaren 2028. Flottan växer till tio...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy