tisdag 29 sep, 2026

Turister måste betala för att komma in i staden – från och med 2023

Dela

Venetianska myndigheter presenterade under fredagen en ny lag som medför turister kommer att behöva betala en avgift för att besöka den berömda lagunstaden, uppger The Guardian. 

Lagen träder i kraft i januari 2023, och gäller för alla turister som inte tillbringar minst en natt i Venedig. Dessutom kommer dagsturer till staden behöva bokas i förväg. 

Beroende på om det är låg- eller högsäsong kommer stadsbiljetterna att kosta mellan 3 till 10 euro. Den som inte köper en biljett vid ett tillfälligt besök i staden riskerar att bötfällas.

Planerna på att införa ett avgiftssystem i Venedig, som är Italiens mest besökta stad, har varit i gång i flera år, men sattes tillfälligt på paus under coronapandemin.

Källa:aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Skanör-Falsterbo i sydvästra Skåne tar plats på Lonely Planets lista ”50 Best Places to Go”...
Svenskarnas hotellsökningar till Paris har ökat med i genomsnitt 29 procent under datumen för Céline...
Ving tar förstaplatsen i resekategorin i Evimetrix Swedish Brand Award 2026. Researrangören placerar sig samtidigt...
Venedig överväger att höja entréavgiften för dagturister till uppemot 30 euro, motsvarande cirka 330 kronor,...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy