tisdag 18 aug, 2026

Flygresandet fortsätter återhämta sig

Dela

Flygresandet fortsätter att återhämta sig efter pandemin.

För fjärde månaden i rad nådde antalet resenärer vid Swedavias flygplatser närmare tre miljoner.

”Efter en reseintensiv sommar kan vi glädjande konstatera att efterfrågan på både inrikes- och utrikesresor är fortsatt stark i september”, säger Jonas Abrahamsson, vd och koncernchef för Swedavia, i ett pressmeddelande.

Swedavias tio flygplatser hade totalt drygt 2,8 miljoner resenärer i september. Det är 97 procent fler än fjolårets septembersiffror. Det motsvarar också 77 procent av resenärerna för september 2019, vilket är den högsta siffran sedan pandemins utbrott.

Utvecklingen drivs främst av ökat utrikesresande. Av de drygt 2,8 miljoner resenärerna i september var över två miljoner utrikesresenärer, motsvarande en ökning med 111 procent i årstakt.

”Behovet av att resa, både för att träffa vänner och familj men också i jobbet, är stort efter flera år med pandemin. Detta trots en tilltagande konjunkturoro och en osäker omvärld”, säger Abrahamsson.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

SAS återvänder till Indien efter 17 års frånvaro. Den 1 oktober 2026 startar flygbolaget en...
SAS
Ett flygplan som skulle från Arlanda till Vasa har fått vända och nödlanda.  – Efter start...
Dramat tidigare i somras när en man höll på att sugas ut ur ett flygplan...
Den kinesiska flygplanstillverkaren Comac har nått en ny milstolpe med passagerarflygplanet C919. Ett exemplar som...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy