onsdag 12 nov, 2025

Efter Deturs konkurs – ”en otrolig mängd” ansökningar om ersättning

Dela

Foto:Detur

Tusentals kunder söker ersättning från Kammarkollegiet efter att resebolaget Detur gått i konkurs. Och många av dem riskerar att inte få tillbaka sina pengar alls. Det rapporterar SVT Nyheter.

3 600 ansökningar har kommit in till Kammarkollegiet, ”en otrolig mängd”, uppger myndigheten för SVT. Handläggningstiden beräknas till mellan fyra och sex månader.

Enligt SVT är flera kunder kritiska till resebolaget som ställt in flera resor med kort varsel under 2021 och sedan dröjt med att återbetala inom 14 dagar.

För de resenärer vars resor ställdes in för mer än tre månader sedan är det för sent att ansöka, enligt Kammarkollegiet. Då gäller nämligen inte resegarantin längre.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Transportstyrelsen publicerade sin rapport om hur passagerare upplever priset för en taxiresa samt hur nöjda...
En ny undersökning från resebyrån Ticket visar att de flesta svenskar gärna reser utan sällskap....
Apollo rapporterar en försäljningsökning på nära 30 % för sommarresor jämfört med samma tid förra...
Medan Coca-Colas julkampanjer går varma världen över är det en annan dryck som regerar i...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy