fredag 4 jul, 2025

Transport varslar om strejk på flygplatser

Dela

Foto:Travelreport

LO-facket Transport varslar om strejk inom bevakningsbranschen sedan förhandlingarna med arbetsgivarna gått i baklås.

I ett första steg handlar det om övertids- och nyanställningsblockad. Men från den 3 juli gäller strejk, som omfattar flygplatskontrollanter på Bromma flygplats och Landvetter flygplats.

Från den 5 juli utvidgas strejkvarslet, om ingen överenskommelse nåtts innan dess, till att gälla Arlanda. Där varslas om strejk för arbete inom röntgen, varukontroller och grindmottagning.

Från den 7 juli utbryter strejk på Ringhals kärnkraftverk och omfattar skyddsvakter, enligt ett pressmeddelande från Transport.

Strejken berör fyra arbetsplatser och cirka 450 anställda.

”Både vi och arbetsgivarna är överens om att branschen har problem med att rekrytera och behålla personal. För att få fler till yrket och som också stannar måste vi höja ingångslönen och premiera erfarenhet och kompetens. Men det säger Almega blankt nej till”, säger Tommy Wreeth, förbundsordförande i Transport, i pressmeddelandet.

Källa:DI.SE-TT

Dela

Relaterade inlägg

Hotellstrejker planeras på Mallorca, Ibiza och Menorca i sommar. Orsaken är missnöje mot löner och...
En 51-årig svensk turist har dött efter att ha fallit från en balkong på ett...
För ett år sedan, den 17 maj 2024, invigde Snälltåget linjen Stockholm – Köpenhamn, som sedan...
Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy