söndag 18 jan, 2026

Destination Gotlands bokningsläge inför högsommarveckorna i nivå med rekordåret 2019

Dela

Foto:Destination Gotland

Sommarmånaderna är Gotlands mest intensiva månader med flera populära evenemang som lockar hundratusentals besökare. Bokningsläget under högsommarveckor, vecka 25–33 är just nu på samma nivå som det tidigare rekordåret 2019. 

– Under sommarmånaderna är det många som vill besöka vår ö och Gotland hamnar ofta i topp på listor över populära resmål, och detta verkar även stämmer i år då bokningsläget för de kommande högsommarveckorna ligger i linje med, eller strax över det tidigare rekordåret 2019, säger Marcus Risberg, vd på Destination Gotland.

Gotland är ett populärt resmål, inte minst under sommaren med flera storhelger och evenemang, så som midsommar, Almedalsveckan (som i år är tidigarelagd med en vecka, och äger rum vecka 26 i stället för vecka 27) och Medeltidsveckan. Under årets midsommarhelg ökade resandet med drygt fem procent jämfört med 2019.

Bokningsläget sammanslaget för vecka 26 och vecka 27 är upp med fem procent jämfört med motsvarande period 2019.

Enligt Pressmeddelande.

Dela

Relaterade inlägg

Maltas matkultur präglas av småskaligt jordbruk, lokala råvaror och en tradition där landsbygdens rytm och...
Ving kommer idag med glädjande nyheter för alla resesugna sörmlänningar. Efter 15 års uppehåll kommer...
Få koll på årets alla röda dagar och planera in årets semester på bästa sätt....
GO Sport Travel har utsetts till Official Ticket Agent of FC Barcelona.Partnerskapet innebär att GO Sport...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy