söndag 14 sep, 2025

Venedig börjar ta inträde 2024

Dela

Foto: Mats Montner

Från och med våren 2024 kommer Venedig att införa ett biljettsystem för dagsbesökare i ett försök att begränsa antalet turister i staden, rapporterar The Guardian.

Ett dagsbesök i de historiska delarna av staden kommer att kosta fem euro, motsvarande knappt 60 svenska kronor per person.

Venedigs borgmästare Luigi Brugnaro sade att det är nödvändigt att begränsa antalet turister men att det inte innebär att staden stängs utan fortsatt ”är öppen för alla”. (TT)

Källa:TT-Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Sommarens siffror visar att turismen har gjort en stark comeback. Antalet gästnätter i Sverige under...
Nu lanserar Visit Sweden ett nationellt API, Application Programming Interface, som en av de första...
Sri Lankas nya kampanj mot Skandinavien. Travelreport talar med Ambassadör Kapila Fonseka. Som en del av...
USA:s regering stämde på torsdagen den amerikanska taxi- och matleveranstjänsten Uber och anklagade bolaget för...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy