onsdag 10 sep, 2025

Finnair klår förväntningarna

Dela

Foto: Finnair

Det finländska flygbolaget Finnair redovisar ett justerat rörelseresultat för årets tredje kvartal på 94 miljoner euro. Det kan jämföras med 35 miljoner euro under motsvarande kvartal i fjol.

Analytiker hade i snitt räknat med ett vinstlyft, men bara till cirka 86 miljoner euro, enligt en sammanställning av prognoser gjord av Bloomberg.

Nettoförsäljningen lyfte 14 procent till 817 miljoner euro, vilket var något mer än väntat.

Bolaget bekräftar samtidigt sin prognos om ett rejält lyft för intäkterna under 2023, fast inte riktigt upp till 2019 års nivåer.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy