fredag 7 aug, 2026

Magnus Klintbäck blir ny vd för Taxi Göteborg

Foto: Taxi Göteborg

Dela

Foto: Taxi Göteborg

Magnus har haft flera olika roller inom taxibranschen i drygt 30 år, därav flera ledande befattningar, senast som CEO för Cabonline i Stockholm, ett uppdrag som han avslutade under 2022. 

Magnus började sin bana inom taxi som förare och har även drivit ett flertal åkerier. Under 10 år, fram till år 2022, var Magnus även ledamot i Svenska Taxiförbundets styrelse. 

– Det känns väldigt inspirerande att få arbeta med Taxi Göteborg, ett klassiskt varumärke som ju varit en del av stan i ett sekel. Konkurrensen är nu hårdare än någonsin på marknaden och jag ser fram emot att utveckla verksamheten och ytterligare stärka vår position som kundernas förstahandsval när det gäller trygg och säker taxi, säger Magnus Klintbäck.

Taxi Göteborg är en Ekonomisk förening med 90 åkerier, som driver drygt 300 fordon och sysselsätter över 700 taxichaufförer. 

– Magnus engagemang, erfarenheter som ledare och hans gedigna kunskap från taxibranschen är värdefull för oss. Vi blev mycket glada när Magnus tackade ja till uppdraget och vi ser fram emot att ha Magnus vid rodret framöver, säger Mike McShane, styrelseordförande för Taxi Göteborg.

Magnus tillträder som vd i Taxi Göteborg i februari 2024. Tidigare vd i Taxi Göteborg, Björn Falk, avslutade sitt uppdrag i oktober 2023.

Enligt Pressmeddelande.

Dela

Relaterade inlägg

Intresset för WTM London 2026 är stort redan flera månader före mässan. Arrangören uppger att...
Monaco är ett av världens minsta länder, men rymmer en ovanligt stor blandning av historia,...
Solnedgångar, långa middagar och en flykt från vardagens måsten. Semestern kan göra mer för relationen...
Norwegian-koncernen presenterar idag resultatet för andra kvartalet 2026. Trots ett svagare finansiellt resultat jämfört med...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy