torsdag 4 sep, 2025

Kraftigt nyårslyft för Kinas turism

Dela

Foto:fotoaukten

Det blev ett rejält lyft för resandet och konsumtionen under firandet av det kinesiska nyåret i år, rapporterar den statliga kinesiska tv-kanalen CCTV.

Det har registrerats 474 miljoner turistresor under firandet, som inleddes den 10 februari och avslutades i lördags. Det är en ökning med 19 procent jämfört med samma period 2019 enligt CCTV, som hänvisar till statistik från Kinas departement för kultur och turism.

Totalt ökade turistkonsumtionen under årets kinesiska nyårsfirande enligt rapporteringen med nästan 8 procent till 633 miljarder yuan (motsvarande 915 miljarder kronor).

Jämfört med i fjol – då åren med pandemirestriktioner fortfarande präglade det återöppnade Kina – var ökningen ännu större: upp med 34 procent för resandet och 47 procent för konsumtionen.

Källa:TT-Bloomberg

Dela

Relaterade inlägg

Den andra lördagen i september är det dags för Vandringens dag. Svenska Turistföreningen (STF) instiftade...
Lissabons turistattraktion Gloria har spårat ur. Minst 15 personer har dött och 23 personer är...
Efter snart 20 år som TRAVL byter den svenska arrangören av vandrings- och cykelresor namn...
Apollo rapporterar en försäljningsökning på nästan 15 procent jämfört med förra året, och 8 av...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy