fredag 27 mar, 2026

Kraftigt nyårslyft för Kinas turism

Dela

Foto:fotoaukten

Det blev ett rejält lyft för resandet och konsumtionen under firandet av det kinesiska nyåret i år, rapporterar den statliga kinesiska tv-kanalen CCTV.

Det har registrerats 474 miljoner turistresor under firandet, som inleddes den 10 februari och avslutades i lördags. Det är en ökning med 19 procent jämfört med samma period 2019 enligt CCTV, som hänvisar till statistik från Kinas departement för kultur och turism.

Totalt ökade turistkonsumtionen under årets kinesiska nyårsfirande enligt rapporteringen med nästan 8 procent till 633 miljarder yuan (motsvarande 915 miljarder kronor).

Jämfört med i fjol – då åren med pandemirestriktioner fortfarande präglade det återöppnade Kina – var ökningen ännu större: upp med 34 procent för resandet och 47 procent för konsumtionen.

Källa:TT-Bloomberg

Dela

Relaterade inlägg

Arilds vingård travelreport
Intresset för svenska viner har vuxit de senaste åren, inte minst efter att vinet Immelen från Kullabergs vingård i...
De första veckorna efter krigsutbrottet i Mellanöstern visar en tydlig förändring i nordiska resvanor. Nya...
Påskresorna ökar i år. Enligt resebyrån Ticket bokar fler svenskar utlandsresor inför det kommande lovet –...
I en tid präglad av geopolitisk oro, ekonomisk osäkerhet och snabb teknikutveckling förändras människors syn...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy