lördag 12 sep, 2026

Oväntat svag rapport från Air France-KLM

Dela

Det fransk-nederländska flygbolaget Air France-KLM redovisar en ovänat stor nettoförlust på 256 miljoner euro för fjärde kvartalet 2023. Det kan jämföras med en vinst på 496 miljoner euro under motsvarande period ett år tidigare.

Försäljningen ökade med 3,9 procent till 7,4 miljarder euro under kvartalet, men resultatet tyngdes av högre kostnader, ökad geopolitisk spänning som begränsar flyglinjer och svag efterfrågan på fraktflygningar.

IAG, som äger konkurrenten British Airways, redovisar samtidigt en dryg fördubbling av sin vinst i fjärde kvartalet, till en nettovinst på 504 miljoner euro – upp från 232 miljoner euro ett år tidigare.

Omsättningen för IAG steg till 7,2 miljarder euro.

Air France-KLM ingår som en ny storägare i den konstellation av investerare som är på väg att ta över det krisdrabbade och förlusttyngda svensk-danska flygbolaget SAS.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Ryanairs aktieägare har godkänt ett nytt incitamentsprogram för vd Michael O’Leary som kan bli värt...
Ryanair uppger att bolagets svenska trafik ökar med 16 procent och ska motsvara 4,6 miljoner...
Egyptair etablerar sig på Stockholm Arlanda med en ny året runt-linje till Kairo. Trafiken startar...
Etihad Airways samlar en rad nya och befintliga satsningar på sömn, mat och välbefinnande under...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy