tisdag 1 jul, 2025

Geishor skyddas mot ”paparazzi”-turister

Foto:pixapay

Dela

Instagrambesatta ”paparazzi”-turister trakasserar Kyotos geishor, hävdar lokalbefolkningen. Nu begränsas turisternas tillgång till geishadistriktet Gion.

Geishor i oklanderliga håruppsättningar, vitt smink och färgglada kimonor störs – ibland på oförskämt sätt – av turister som vill ta selfies, hävdar lokalbefolkningen i geishadistriktet Gion.

En geishalärling har fått sin kimono sönderriven och en annan har fått en fimp innanför kragen, enligt det lokala boenderådet, som poängterar att distriktet inte är en nöjespark.

Nu ska staden Kyoto sätta upp skyltar som förbjuder turister från att gå in i privatägda gränder i Gion.

– Vi vill inte göra det här, men vi är desperata, säger lokalpolitikern Isokazu Ota som kallar turisterna som trängs runt geishorna för ”paparazzi”.

Turismen till Japan har blomstrat efter coronapandemin och även på andra håll i landet vidtas åtgärder. Bland annat kommer vandrare som tar den mest populära vägen upp på berget Fuji i sommar att behöva betala en avgift.

Källa:TT-AFP

Dela

Relaterade inlägg

Regeringen har nu beslutat att Nämdöskärgården i Stockholms yttre skärgård ska bli nationalpark, något som...
Inför ett stort musikevenemang i Zagreb den 4–6 juli 2025 uppmanar Kroatiska Turistrådet och Kroatiska...
I sommar blir Cabonline exklusiv taxipartner till Nöjesguidens Sommarklubben i Malmö – en unik upplevelseplattform...
46 grader uppmättes i Huelva i sydvästra Spanien på lördagen. Det är den högsta junitemperaturen sedan...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy