fredag 27 mar, 2026

Geishor skyddas mot ”paparazzi”-turister

Foto:pixapay

Dela

Instagrambesatta ”paparazzi”-turister trakasserar Kyotos geishor, hävdar lokalbefolkningen. Nu begränsas turisternas tillgång till geishadistriktet Gion.

Geishor i oklanderliga håruppsättningar, vitt smink och färgglada kimonor störs – ibland på oförskämt sätt – av turister som vill ta selfies, hävdar lokalbefolkningen i geishadistriktet Gion.

En geishalärling har fått sin kimono sönderriven och en annan har fått en fimp innanför kragen, enligt det lokala boenderådet, som poängterar att distriktet inte är en nöjespark.

Nu ska staden Kyoto sätta upp skyltar som förbjuder turister från att gå in i privatägda gränder i Gion.

– Vi vill inte göra det här, men vi är desperata, säger lokalpolitikern Isokazu Ota som kallar turisterna som trängs runt geishorna för ”paparazzi”.

Turismen till Japan har blomstrat efter coronapandemin och även på andra håll i landet vidtas åtgärder. Bland annat kommer vandrare som tar den mest populära vägen upp på berget Fuji i sommar att behöva betala en avgift.

Källa:TT-AFP

Dela

Relaterade inlägg

Arilds vingård travelreport
Intresset för svenska viner har vuxit de senaste åren, inte minst efter att vinet Immelen från Kullabergs vingård i...
De första veckorna efter krigsutbrottet i Mellanöstern visar en tydlig förändring i nordiska resvanor. Nya...
Påskresorna ökar i år. Enligt resebyrån Ticket bokar fler svenskar utlandsresor inför det kommande lovet –...
I en tid präglad av geopolitisk oro, ekonomisk osäkerhet och snabb teknikutveckling förändras människors syn...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy