tisdag 1 jul, 2025

SAS & Kroatien utökar samarbetet 2024

Foto:Kroatien

Dela

Antal turister från Sverige, Norge och Danmark till Kroatien ökade markant i 2023. Detta både pga. ökat intresse för landet och att flygförbindelser stigit i takt med efterfrågan.

”SAS har sen länge haft trafik till Kroatien och utökat med flera destinationer och frekvenser över tid. SAS satsar på Kroatien i sommar genom att öka antalet flygstolar från Skandinavien med 20 procent jämfört med 2023”, säger Martin Kotte, SAS Head of Sales Sweden.

”Marknaden har förtroende för Kroatien som turistland, att Kroatien kom med i Schengen och införde euro innebar att landet blev ännu mer tillgängligt”, säger Vedran Susic, chef för Kroatiska Turistbyrån.

I sommar erbjuder SAS totalt +20 procent fler flygstolar från Skandinavien till Kroatien.

SAS kommer ha direktflyg till Split från Köpenhamn, Stockholm, Göteborg, Oslo, Bergen, Stavanger och Trondheim. Det kommer även finnas direktflyg från Köpenhamn till Dubrovnik och Zadar.

Enligt Pressmeddelande.

Dela

Relaterade inlägg

Regeringen har nu beslutat att Nämdöskärgården i Stockholms yttre skärgård ska bli nationalpark, något som...
Inför ett stort musikevenemang i Zagreb den 4–6 juli 2025 uppmanar Kroatiska Turistrådet och Kroatiska...
I sommar blir Cabonline exklusiv taxipartner till Nöjesguidens Sommarklubben i Malmö – en unik upplevelseplattform...
46 grader uppmättes i Huelva i sydvästra Spanien på lördagen. Det är den högsta junitemperaturen sedan...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy