lördag 9 maj, 2026

Julkaos i engelsk flygtrafik

Foto: Heathrow

Dela

Lagom till årets mest intensiva resperiod har hårda vindar gjort att över hundra flyg ställts in på Londons internationella flygplats Heathrow, skriver Dagbladet.

– På grund av stark vind och begränsningar i luftrummet har ett litet antal flyg blivit inställda idag. Vi vet hur viktigt det är att resa på den här tiden av året och har extra bemanning för säkerställa att folk kommer iväg, säger en talesperson för Heathrow enligt Dagbladet.

Det rapporteras om vindbyar på upp till 33 meter per sekund i Londonområdet och man har utfärdat gul varning för storm i stora delar av Storbritannien.

– Vi uppmanar folk att kolla med sitt flygbolag om deras flyg är i tid, säger talespersonen.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Efterfrågan på flygresor fortsatte att stärkas via Swedavias tio flygplatser under april. Utrikestrafiken påverkas i...
Kolla upp försäkringarna. Se till att ha en buffert om flyget hem blir inställt. Och...
Delar av Landvetters flygplats fick utrymmas under eftermiddagen. Detta efter att någon fått syn på en...
Star Alliance CAN Lounge T3_Ambar Franco Qi Yaoming and Star Alliance member airlines crew
Star Alliance har invigt en ny lounge på Guangzhou Baiyun International Airport i Kina. Loungen...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy