måndag 3 nov, 2025

Fartygsturisterna väljer bort Sverige

Foto:fotoaukten

Dela

Passagerartrafiken till svenska hamnar fortsätter att minska. En bidragande orsak är det oroliga omvärldsläget, enligt Sjöfartsverket.

”Utbudet på kryssningar i Östersjön har minskat efter först pandemin och sedan krigsutbrottet i Ukraina. Särskilt de kryssningar som riktar sig mot en internationell publik har uteblivit”, säger kommunikationsdirektör Niclas Härenstam på myndighetens sajt.

Sammanlagt 20,5 miljoner passagerare reste på fartyg som trafikerar svenska hamnar under 2024. Det är en minskning på tre procent jämfört med 2023. Det kan också jämföras med 27 miljoner resenärer 2019, före pandemin.

I fjol skedde minskningarna främst i Strömstad, Helsingborg, Kapellskär och Göteborg och beror enligt Sjöfartsverket på ett lägre utbud av färjetrafik.

Sett över fem år är tappet störst i Stockholmshamnarna med trafiken över Östersjön.

Totalt skedde 67.100 anlöp av fartyg i svenska hamnar i fjol, vilket är en minskning på nära fyra procent jämfört med föregående år. Undantaget pandemiåret 2020 är det den lägsta siffran på fem år.

Men trots färre anlöp är fartygen mer välfyllda när det gäller gods. Volymerna ligger stabilt med en ökning på två procent 2024 till drygt 155 miljoner ton.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Tallink Silja Line tar nästa steg i utvecklingen av sin medlemsklubb Club One. Den uppdaterade...
I december lanserar Stena Line appen Mina Resor, som samlar allt kunder behöver för en smidig...
Efter den framgångsrika lanseringen av sitt första gourmetkryss på Donau med start och slut i...
I maj 2026 får resenärer för första gången chansen att uppleva Alaska med MSC Cruises....

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy