tisdag 11 aug, 2026

Nobinas it-haveri avhjälpt: ”Inget som tyder på cyberattack”

Dela

Ett it-haveri hos kollektivtrafikföretaget Nobina påverkade busstrafik i hela Norden på måndagsförmiddagen. Nu uppges problemet vara åtgärdat.

”Vi har fått systemet att fungera, men det är fortfarande lite segare än vanligt”, säger Niklas Torslund på Nobinas pressjour till TT.

Problemet uppdagades vid 04-tiden natten till måndagen och ledde till att Nobina fick informera förare om körscheman manuellt.

Flera län i Sverige rapporterade om störningar i kollektivtrafiken, bland annat Halland där bussturer ställdes in i hela länet. Problem uppstod även i Norge och Finland där bland andra Yle rapporterade om förseningar och inställda avgångar.

Skånetrafiken uppger att de fortfarande saknar teknisk kommunikation med ett flertal bussar i länet.

”Det kan vara en eftersläpning. Så länge det inte flyter på som vanligt har vi meddelandet om störningar ute på vår hemsida”, säger Theresia Swanholm, pressansvarig på Skånetrafiken.

Enligt Nobina kan det förekomma eftersläpningar under dagen.

”Det är för tidigt att säga att systemet är stabilt, och att vi har gått tillbaka till en vanlig måndag”, säger Niklas Torslund.

Det är även för tidigt att slå fast en orsak bakom haveriet som uppstod i två datahallar och som ledde till att internet slogs ut.

”I nuläget finns det inget som tyder på en cyberattack”, uppger Niklas Torslund.

”Vi jobbar på att reda ut det. Nästa steg blir att försäkra oss om att det inte händer igen. I nuläget har vi inte hittat något som tyder på att det hänt något utifrån.”

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Svenskarnas mobilsurfande utomlands fortsätter att öka. Under de två första veckorna i juli ökade Tele2-...
AI har snabbt blivit en del av reseplaneringen, men resenärerna är betydligt mer försiktiga när...
I Västeuropa har ihållande högtryck gjort perioden juni-juli till den varmaste hittills, enligt EU:s klimattjänst...
GO Sport Travel har förlängt sitt samarbete med Manchester City och fortsätter därmed som klubbens enda Official Matchday...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy