lördag 12 sep, 2026

Strejk på gång i Tyskland – Norwegian och SAS ställer in

Foto:Frankfurts flygplats

Dela

En massiv oannonserad strejk planeras att hållas på de största flygplatserna i Tyskland, däribland Frankfurt, München och Berlin, under måndagen. 

Strejken kan påverka 3 400 avgångar och över 500 000 flygresenärer. 

Norwegian har ställt in flygningar till och från Berlin, Hamburg och Düsseldorf, vilket påverkar 1 000 resenärer. 

– Blir det förlängt får man ju se vad som händer då. Vi har inte fått någon vidare information, säger det nordiska flygbolagets kommunikationschef Charlotte Holmbergh till Aftonbladet.

SAS har ställt in avgångar till Tyskland under söndagen och en flight från Arlanda till Berlin på måndagen. 

”Passagerare som påverkas i morgon blir automatiskt ombokade”, säger Irena Busic på bolagets pressjour till Aftonbladet.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Problemen hos brittiska flygplatser fortsätter att leda till inställda avgångar. Hittills har 177 flyg till och...
Terminal 1 på Berlin Brandenburgs flygplats har evakuerats efter larm om ett misstänkt farligt ämne,...
Utrikesresandet på Stockholm Arlanda satte nytt rekord för andra månaden i rad. Drygt 2,1 miljoner...
Köpenhamns flygplats hade sin mest trafikerade sommar någonsin. Under juni, juli och augusti reste 9,9...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy