söndag 27 jul, 2025

Flygplan tvingades dyka för att undvika kollision

Foto: Southwest Airlines

Dela

Ett flygplan från Southwest Airlines på väg till Las Vegas på fredagen tvingades dyka för att undvika en kollision i luften. Två medlemmar ur kabinpersonalen skadades till följd av händelsen, rapporterar ABC News. 

Flygplanet var bara sex minuter in på sin färd från Los Angeles till Las Vegas när det tappade höjd med omkring 150 meter.

Passageraren Steve Ulasweicz berättar för ABC News att man kände av ett ”kraftigt fall” och att piloten ropade ut att de tvingats genomföra en manöver för att undvika en ”kollision i luften”.

I ett uttalande säger Southwest Airlines att planet kunde fortsätta till Las Vegas utan problem, men att två besättningsmedlemmar vårdas för skador som uppstod till följd av manövern.

Flygbolaget säger också att man samarbetar med luftfartsmyndigheten FAA för att få en bättre förståelse kring händelsen.

Det andra flygplanet som man var nära att kollidera med ska ha varit en Hawker Hunter. Enligt källor till ABC News befann sig flera plan av den modellen i luften och genomförde en rutinmässig övning vid tidpunkten.

Liknande incident förra veckan

Det är den andra incidenten på kort tid där en kollision i luften nästan inträffat. Förra veckan var ett passagerarplan av modellen Embraer 175, tillhörande SkyWest nära att kollidera med ett B-52-bombplan under inflygningen i Minot i North Dakota.

Källa:Expressen.se

Dela

Relaterade inlägg

Ett par misstänks ha utfört en sexakt ombord på ett flyg i USA. Händelsen ska ha...
Under dagen kan det bli resekaos runt om i Europa. I Italien, Spanien och Portugal...
Japan ska köpa 100 Boeing-flygplan, som en del av det handelsavtal som träffats mellan USA...
Under onsdagskvällen urartade ett bråk på ett Ryanair-plan på väg till Malmö Airport, när det...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy