lördag 6 sep, 2025

Turistattraktion har spårat ur – 15 döda

Foto:visitlisboa.

Dela

Lissabons turistattraktion Gloria har spårat ur. Minst 15 personer har dött och 23 personer är skadade. Bergbanan var på väg ner från en utsiktsplats och kraschade in i en restaurang. Olyckan inträffade klockan 18, lokal tid. Då spårade den populära turistattraktionen Gloria ur i Lissabon i Portugal

Minst 15 personer har dött, enligt lokala medier. Ytterligare 23 personer är skadade, varav minst fem allvarligt.

Bergbanan spårade ur när en av vagnarna var på väg ner från utsiktsplatsen São Pedro de Alcântara. Därefter kraschade den in i en restaurang. 

I ett uttalande på sin hemsida har landets president kommenterat olyckan.

”Djupt olyckligt. Republikens president uttrycker sina kondoleanser och sin solidaritet med de familjer som drabbats av denna tragedi”.

Olyckan utreds nu av polisen. Ännu saknas officiella svar, men enligt uppgifter i flera portugisiska medier orsakades kraschen av en brusten vajer.

Detta är andra gången som turistattraktionen Gloria spårat ur. Första gången var 2018. Ett allvarligt underhållsfel orsakade att fordonet spårade ur. Inga personskador uppstod då. 

Attraktionen var då avstängd i omkring en månads tid. 

Gloria-bergbanan öppnade den 24 oktober 1885. Den består av två vagnar som är sammankopplade med en underjordisk kabel. Banan går växelvis upp och ner längst två järnvägsspår.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Nöjesfältet Liseberg har meddelat att man kommer att stänga ner den så kallade Kristallsalongen, attraktionen...
Dödssiffran i Lissabon stiger till 17 efter dödliga kraschen, det uppger lokala myndigheter enligt Sky...
Den andra lördagen i september är det dags för Vandringens dag. Svenska Turistföreningen (STF) instiftade...
Efter snart 20 år som TRAVL byter den svenska arrangören av vandrings- och cykelresor namn...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy