fredag 30 jan, 2026

Flygbolag inför avgift för att luta stolen

Foto:WestJet

Dela

Det kändes som det ändå inte var allt för längesedan som man betalade för sin flygbiljett och sen kunde man liksom bara flyga med sitt bagage för priset man betalade.

Men numera har ju flygbranschen hittat många sätt att få oss att betala extra, så pass att man bara kan ta med sig en liten ryggsäck om man inte vill betala en bra summa mer.Kanadensiska WestJet har nu hittat ett nytt sätt att kräma ut lite extra pengar från folk.

De har nämligen börjat låsa sina säten i ekonomiklass så de inte kan lutas bakåt. Så om man då som passagerare vill fälla bak stolen kostar det en liten slant extra.Detta säljs in till passagerarna som en förbättrad och modern kabinupplevelse, vilket ju onekligen är ett intressant ordval för vad man egentligen säljer.

Vad priset blir för att luta stolen bakåt är ännu oklart och det återstår väl att se om andra flygbolag anammar detta eller ej.

Källa:Tjock-Dagensps.se

Dela

Relaterade inlägg

Ett SAS-flyg på väg från Köpenhamn till flygplatsen Newark i New York tvingades vända tillbaka...
Ett flygplan från det statliga flygbolaget Satena har varit försvunnet sedan middagstid i dag i...
Amerikanska flygbolaget American Airlines intäkter landade på 14 miljarder dollar under det fjärde kvartalet 2025,...
Den amerikanska flygplanstillverkaren Boeing redovisar ett justerat resultat per aktie på 9,92 dollar för det...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy