TAP Air Portugal har återigen utsetts till flygbolaget med världens bästa stopover-program. Utmärkelsen delades ut vid Global Traveler Leisure Lifestyle Awards – för åttonde året i rad.
Priset baseras på röster från läsare av resemagasinet Global Traveler och speglar resenärers egna upplevelser och preferenser.
TAP:s Portugal Stopover-program gör det möjligt för resenärer att stanna i Portugal i upp till tio dagar, utan extra kostnad på flygbiljetten. Uppehållet kan göras antingen på ut- eller hemresan och ger resenärer chansen att upptäcka destinationer som Lissabon, Porto eller andra delar av landet.
Programmet inkluderar även förmåner som 25 procents rabatt på inrikesflyg, exempelvis till Azorerna eller Madeira, samt rabatter hos över 150 samarbetspartners inom hotell, restaurang, aktiviteter och kultur.
– Det är en ära att få denna utmärkelse för åttonde året i rad. Det bekräftar vårt fokus på att erbjuda flexibla och minnesvärda reseupplevelser, säger Fernanda Ottavio, Market Manager för USA på TAP.
Prisutdelningen ägde rum den 20 april i Miami och uppmärksammar ledande aktörer inom reseindustrin.









