Nya siffror visar vilket land som mest lockar norrmän.
– Norrmännen har ett genuint sug efter Sverige, säger konsumentekonomen Magne Gundersen till Dagbladet.
En ny undersökning genomförd av Respons Analyse visar att Sverige är det populäraste resmålet för norrmän som vill resa utomlands.
– Många kanske tror att Spanien eller andra sydliga länder ligger högst upp på listan, men det stämmer inte. Norrmännen har ett genuint sug efter Sverige, säger konsumentekonomen Magne Gundersen.
Sverige har enligt Statistiska centralbyråns siffror toppat listan för norrmännens utlandsresor de tre senaste åren följt av Spanien, Danmark, Storbritannien och Tyskland.
– Det handlar helt enkelt om var de flesta norrmän har semesterbostäder utanför Norge. Samtidigt är det också många som reser genom Sverige till till exempel Danmark och Tyskland, säger Gundersen.
”Får mer för pengarna”
Han nämner även ett annat skäl till varför Sverige är ”en klar favorit” för norrmän och ”frestar dem mer än resten”, enligt Dagbladet:
– Nu när den norska kronan är starkare än den svenska får man också mer för pengarna. Maten har blivit billigare. Det mesta är billigare.
Han säger att ”folk är lite nervösa inför att flyga” på semestern eftersom det ”har pratats mycket om inställda flygningar och höga priser på flygbränsle”:
– Kom ihåg att du kan ta dig till Sverige och Danmark utan att flyga.
Tolv procent säger att världssituationen hindrar dem från att resa utomlands, en ökning från fyra procent förra året.
– Det är ganska många, och det visar att folk värderar sin egen säkerhet högt. Under semestern vill man inte ha problem, säger Gundersen.
Källa:Expressen.se








