måndag 1 sep, 2025

Airbus dyker efter sänkt prognos

Foto:Airbus

Dela

Flygplanstillverkaren Airbus aktie faller nästan 10 procent efter en sänkt vinstprognos för 2024. Airbus hänvisar till fortsatta problem med leveransstörningar och en utmanande marknad för rymdprogrammet.

Airbus meddelade efter det att Parisbörsen stängt i måndags att man nu räknar med att leverera omkring 700 flygplan i år, vilket kan jämföras med en tidigare prognos på omkring 800 flygplan.

Prognosen för det justerade rörelseresultatet 2024 sänks till 5,5 miljarder euro, ned från 7,0 miljarder euro i den tidigare prognosen.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...
På den eftertraktade listan över de 25 bästa öarna i Karibien, Bermuda och Bahamas rankas...
Hotellstrejker planeras på Mallorca, Ibiza och Menorca i sommar. Orsaken är missnöje mot löner och...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy