tisdag 6 maj, 2025

Airbus uppges överväga tillverkning i Kina

Dela

Foto:airbus

Airbus överväger att förlägga tillverkning av modellen A330 neo till Kina för att möjliggöra affärer i landet, som har världens snabbast växande flygmarknad.

Det skriver Bloomberg med hänvisning till källor.

Om Airbus förlägger tillverkning till Kina innebär det att flygtillverkaren utvidgar i landet. Bolaget har redan en monteringsanläggning i Tianjin.

Airbus har också tidigare övervägt att förlägga tillverkning av sin jumbojet-modell A380 till landet, men förslaget skrotades efter att bolaget kommit fram till att efterfrågan i landet var för låg.

Den mindre modellen A330 neo anses vara bättre lämpad för Kinas flygmarknad, enligt nyhetsbyråns källor.

Källa:nyhetsbyrå direkt

Dela

Relaterade inlägg

Musik, flera olika platser, nöjen och framför allt spektakulära fyrverkerier. Den 24:e upplagan av Malta...
I tusentals år har Sveriges älgar följt samma stigar mot sommarens betesmarker – och nu...
Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...
Den 28 mars 2025 klockan 13:20 lokal tid drabbades centrala Myanmar, nära Mandalay, av en...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy