torsdag 24 apr, 2025

Ambassad-anläggningen i Tokyo byggs om

Foto:SFV

Dela

Ambassaden i Tokyo kommer att byggas om och utvecklas. Regeringen har beslutat om en investeringsram om 925 miljoner kronor. 

– Det är en av Sveriges märkesbyggnader i utlandet och det ligger i ett mycket fint och levande område. Men det krävs omfattande arbeten som vi nu kan genomföra när regeringen tilldelat medel, säger Max Elger, generaldirektör på SFV. 

2019 beslutade regeringen om projektering och förberedande arbeten, ett arbete som nu färdigställts. Regeringen har nu tagit beslut om genomförande. Projektet omfattar renovering av hela ambassadanläggningen. Samtliga tekniska installationer byts ut och flera av byggnadens våningsplan byggs helt eller delvis om för att möjliggöra uthyrning till flera hyresgäster och för att anpassas till ny användning. I projektet ingår även hyresgästanpassningar, uppgradering samt översyn avseende tillgänglighet, brandsäkerhet och säkerhet.

För närvarande pågår upphandling av renoveringsarbetet som planeras att inledas kring årsskiftet. Byggnaden bedöms lämnas över till hyresgästerna under det första kvartalet 2028.

Enligt Pressmeddelande.

Dela

Relaterade inlägg

En regnig påskhelg fick många svenskar att börja planera sin sommarsemester. Enligt resebyrån Ticket ökade...
Påsken 2025 blev en rekordstart för campingsäsongen. First Camp, Skandinaviens största campingkedja, såg en ökning...
Skistar faller på börsen efter nyheten att de erbjuder full återbetalning på grund av snöbrist...
Aktivister tog sig in på på Sundsvall-Timrå-Airport på söndagen och dukade upp fika på landningsbanan,...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy