måndag 2 nov, 2026

American Airlines upphör med flygningar till fyra småstäder efter pilotbrist

Dela

Foto:.boeing.com

Flygbolaget American Airlines kommer upphöra med att erbjuda flyg till fyra amerikanska småstäder efter att bolaget har stött på brist på piloter. 

”Vi kommer aktivt att kontakta kunder som ska resa efter detta datum för att erbjuda alternativa arrangemang”, säger American i ett uttalande.

De fyra städerna är Toledo i Ohio, Dubuque i Iowa samt Islip och Ithaca i New York. Flygningarna till städerna kommer upphöra den 7 september. Flygplatserna höjde förra veckan sina pilotlöner för att försöka attrahera mer arbetskraft. 

Även flygbolagen United Airlines och Delta Air Lines har dragit ned på sina flygturer till mindre städer i USA. 

Källa:finwire

Dela

Relaterade inlägg

En ny europeisk undersökning bland omkring 7 200 piloter visar att 24,2 procent uppger att...
Den varslade strejken bland SAS Links kabinpersonal i Norge inleddes onsdagen den 28 oktober. Totalt...
LOT Polish Airlines har lanserat en bokningstjänst där resenärer kan kombinera flyg och tåg i...
Norwegian räknar fortfarande med att kunna slutföra det planerade förvärvet av Nordic Leisure Travel Group,...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy