måndag 24 nov, 2025

Analytiker: Sommarresor kan leda till ny smittovåg

Dela

Det finns en risk att sommarturismen skapar en ny våg av smitta över Europa, befarar Oxford Economics i en analys.

”Medan de flesta EU-medlemmar klarar av att hålla virussmittan på låga nivåer har de senaste veckorna pekat mot oroväckande toppar i sydöstra Europa”, skriver analyshuset.

Smittotalen är klart lägre än vad de var i Italien i mars, men trots allt är vågen med smitta i länder som Bulgarien, Kroatien och Rumänien oroande. Dels kan det leda till nya restriktioner i dessa länder. Risken är dock att restriktionerna inte är hårda nog under turistsäsongen utan att dessa behöver vara tuffare i ett senare skede. Turister som åker till dessa länder eller folk från dessa länder som säsongsarbetar på andra ställen i Europa kan sprida smittan.

”Risken för en spridning in i övriga Europa kan tvinga fram ett återinförande av skyddsåtgärder, inklusive stängningar av gränser, som kan hota den ekonomiska återhämtning som är gryende”, skriver Oxford Economics.

Källa:nyhetsbyrån direkt

Dela

Relaterade inlägg

Har ingått avtal om att förvärva campingverksamheten i Lodgyslife, en ledande campinggrupp i Schweiz och...
Varannan svensk tycker att det är mest störande att betala extra för att välja sittplats...
Att sitta vid en öppen eld och bara stirra in i lågorna. Vänta på norrskenet...
Tycker du att det är trist att sitta och leta efter låga flygpriser? Då lär...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy