torsdag 29 jan, 2026

Anna Järnebeck blir ny digital kommunikatör för Visit Roslagen

Dela

Foto:Visit roslagen

Anna kommer att arbeta med att utveckla Visit Roslagens digitala närvaro, men också med kompetenshöjande insatser kring digital kommunikation för aktörer.

– Med en ökad kunskap om våra prioriterade målgrupper i kombination med hur man kommunicerar med dessa i olika kanaler kan vi öka chansen att nå visionen och våra gemensamma mål, nämligen att stärka Roslagen inom naturturism- och kulturturism, säger Gisela Norén, VD Visit Roslagen.

De digitala plattformarna blir allt viktigare när resenärer idag söker information om resmål och delar med sig av sina reseupplevelser i sociala medier.

– Det ska bli oerhört roligt att få vara med och skapa en ökad kännedom om Roslagen som turistdestination och hitta nya vägar att nå våra målgrupper med hjälp av främst digitala kanaler, säger Anna Järnebeck.
Anna kommer närmast från Täby kommuns kommunikationsavdelning och brinner lite extra för Roslagen då hon är född och uppvuxen i Norrtälje kommun.

Dela

Relaterade inlägg

Huvudresultat i korthet: · Varannan svensk packar minst tre dagar före resan · Fyra av tio tar...
Den 6 februari firas den samiska nationaldagen – en viktig dag för att lyfta gemenskap,...
Efter år av expansion har Svenska Husbilsgruppen, en av Sveriges största aktörer inom husbilar, nu...
Under lördagen började glödhet lava spruta upp ur kratern på Vulkanen Kilauea på Hawaii. Enligt Hawaii News...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy