torsdag 1 okt, 2026

Årets juli en av de varmaste

Dela

Årets juli var en av de tre varmaste som uppmätts på jorden sedan mätningarna startade. I Europa var det den sjätte varmaste julimånaden hittills, rapporterar EU:s klimattjänst Copernicus.

Under värmeböljan som drog in över delar av Europa i mitten av juli uppmättes temperaturer på över 40 grader i delar av Portugal, Spanien, Frankrike och Storbritannien.

På andra håll var temperaturen lägre än den brukar, bland annat i stora delar av Centralasien och större delen av Australien.

”Vi kan förvänta oss fler frekventa och längre perioder med extremt höga temperaturer, när den globala temperaturen ökar ytterligare” säger klimatforskaren Freja Vamborg på Copernicus i ett pressmeddelande.

Källa:TT-Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Livv Group blir ny leverantör till SAS och ska ta fram omkring 80 000 amenity...
Mer än tre av fyra resebyråsäljare använder AI i sitt försäljningsarbete. Samtidigt ökar användningen av...
Skanör-Falsterbo i sydvästra Skåne tar plats på Lonely Planets lista ”50 Best Places to Go”...
Svenskarnas hotellsökningar till Paris har ökat med i genomsnitt 29 procent under datumen för Céline...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy