torsdag 11 dec, 2025

BA-flygplan körde fel – skulle till Düsseldorf men landade i Edinburgh

Dela

Foto:British Airways

En British Airways-flight som skulle till Düsseldorf från London hamnade av misstag i skotska Edinburgh, skriver Financial Times.

Skälet var att piloterna fått fel flyginstruktioner sända till sig.

Flighten kördes av BA:s samarbetspartner tyska WDL Aviation, som på något sätt lyckades blanda ihop flyginstruktionerna.

Felet upptäcktes inte förrän efter landning – men flighten kunde snabbt fortsätta till rätt destination.

British Airways säger till Financial Times att man nu försöker reda ut situationen med WDL Aviation.

”Vi har bett våra resenärer om ursäkt för den här störningen i deras resa och kommer att ta kontakt med dem personligen”, uppger flygbolaget.

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

Ett brittiskt fackförbund har varslat drygt 130 kabinanställda hos SAS dotterbolag SAS Connect i London...
Emirates introducerar nu Emirates Asia Pass – en ny reseprodukt som gör det möjligt för svenska resenärer...
I November hade Norwegian 1,5 miljoner passagerare medan Widerøe hade 324 000 passagerare. Totalt hade...
Det amerikanska flygbolaget Southwest Airlines kommer nästa år att kräva att storväxta passagerare bokar och...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy