tisdag 16 jun, 2026

Biden häver statlig terrorstämpel av Kuba

Foto: Google

Dela

USA:s avgående president Joe Biden ska häva Washingtons utpekande av Kuba som statlig understödjare av terrorism.

Det meddelade Vita huset på tisdagen och sade att Kuba i gengäld släpper frihetsberövade regimkritiker. Det var oklart hur många fängslade som uppgörelsen rörde.

”En utvärdering har slutförts, och vi har inte information som innebär att Kuba ska vara märkt som ett land som stödjer terrorism”, sade en icke namngiven regeringsmedarbetare.

Men USA:s blivande president Donald Trump väntas återinföra terrorklassningen. Trump belade Kuba med terrorstämpel under sina sista dagar som president 2021 under sin första presidentperiod.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Norwegian har tecknat avtal om att förvärva Nordic Leisure Travel Group (NLTG), ägare till bland...
Svenskarnas reslust håller i sig trots ett osäkert omvärldsläge. En ny undersökning från resebolaget TUI...
Interreg Aurora har beviljat projektet Bothnian Coastal Tourism – en ny treårig satsning som ska...
Tusentals Sverige-supportrar var på plats i Monterrey och såg Sverige besegra Tunisien i fotbolls-VM premiären....

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy