lördag 27 jun, 2026

Biden häver statlig terrorstämpel av Kuba

Foto: Google

Dela

USA:s avgående president Joe Biden ska häva Washingtons utpekande av Kuba som statlig understödjare av terrorism.

Det meddelade Vita huset på tisdagen och sade att Kuba i gengäld släpper frihetsberövade regimkritiker. Det var oklart hur många fängslade som uppgörelsen rörde.

”En utvärdering har slutförts, och vi har inte information som innebär att Kuba ska vara märkt som ett land som stödjer terrorism”, sade en icke namngiven regeringsmedarbetare.

Men USA:s blivande president Donald Trump väntas återinföra terrorklassningen. Trump belade Kuba med terrorstämpel under sina sista dagar som president 2021 under sin första presidentperiod.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Efter de omfattande skogsbränderna på Rhodos sommaren 2023 inleder TUI nu ett nytt återplanteringsprojekt för...
SMHI varnar för höga temperaturer i stora delar av Götaland till helgen. ”Det är inte omöjligt...
Med anledning av säkerhetsläget i området vid gränsen mellan Colombia och Panama avråder UD från...
En hedgefond sålde aktier i biluthyrningsfirman Avis efter att aktien rusade i våras. Det fick...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy