tisdag 26 maj, 2026

Birka Cruises premiärkryssning till Höga Kusten

Dela

Foto: HK Dest

Birka Cruises långkryssningssäsong inleds med en tvådygnskryssning till Höga Kusten.

Igår den 28 maj är det dags för den första av årets fem kryssningar till världsarvet med ankomst till Härnösand den 29 maj kl 08.30.

I sommar utökar rederiet de populära kryssningarna till Höga Kusten från fyra till fem. På morgonen den 29 maj kan boende och besökare för första gången i år se det 177 meter långa fartyget M/S Birka Stockholm i farleden.

Med på premiärkryssningen finns rederiets VD Satu Andersson:

– Äntligen har jag lyckats knipa en plats till Höga Kusten, en av vår mest populära långkryssning. Förutom att jag ser fram emot alla smakupplevelser och aktiviteter ombord så är jag spänd på att få möta den kreativitet och utveckling som sjuder där uppe, säger Satu Andersson.

Satu Andersson deltar bland annat i smygpremiären av Nya Sambiblioteket tillsammans med Mikael Damberg, Närings- och innovationsminister, finansmannen Olof Stenhammar och Anders Fällström, rektor på Mittuniversitetet samt landshövding Berit Högman.

Dela

Relaterade inlägg

Finnlines har officiellt inlett byggnationen av det första fartyget i den nya Hansa Superstar-serien vid...
Det kryssningsfartyg som under onsdagen har hållits kvar i franska Bordeaux på grund av ett...
Sammanlagt åtta personer har hittills smittats av andesviruset, som är en typ av hantavirus, konstaterar...
VIVA Cruises har döpt sitt nya flodkryssningsfartyg VIVA BEYOND i Paris. Fartyget är det första...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy