fredag 8 maj, 2026

British Airways ställer in ytterligare 10.000 flygningar

Dela

Foto:Britishairways.com

Sommarens flygkaos i Europa ser ut att förvärras ytterligare. På onsdagen meddelade British Airways att bolaget ställer in ytterligare 10.300 flygningar på grund av personalbrist, skriver Bloomberg.

Orsaken till de inställda resorna är bemanningsbrist. Precis som många andra flygbolag sa British Airways upp en stor del av personalen när pandemin slog till vilket bolaget inte har hunnit åtgärda innan efterfrågan tog fart igen.

British Airways moderbolag IAG, som också äger spanska Iberia och Vueling, har fallit med 33 procent på Londonbörsen hittills i år.

Även andra flygbolag, som Lufthansa och krisande SAS, har tvingats ställa in tusentals flygningar i sommar.

Källa:DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Finnair transporterade drygt 1,03 miljoner passagerare i april 2026, en ökning med 6,3 procent jämfört...
En nederländsk flygvärdinna vid KLM har förts till sjukhus i Amsterdam efter att ha uppvisat...
Braathens+PR+Image
Det irländska leasingbolaget ACIA Aero Leasing har genomfört en sale and leaseback-affär med Braathens Regional...
AirAsia X har lagt en stororder på 150 Airbus A220-flygplan utrustade med Pratt & Whitneys...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy