onsdag 23 sep, 2026

British Airways ställer in ytterligare 10.000 flygningar

Dela

Foto:Britishairways.com

Sommarens flygkaos i Europa ser ut att förvärras ytterligare. På onsdagen meddelade British Airways att bolaget ställer in ytterligare 10.300 flygningar på grund av personalbrist, skriver Bloomberg.

Orsaken till de inställda resorna är bemanningsbrist. Precis som många andra flygbolag sa British Airways upp en stor del av personalen när pandemin slog till vilket bolaget inte har hunnit åtgärda innan efterfrågan tog fart igen.

British Airways moderbolag IAG, som också äger spanska Iberia och Vueling, har fallit med 33 procent på Londonbörsen hittills i år.

Även andra flygbolag, som Lufthansa och krisande SAS, har tvingats ställa in tusentals flygningar i sommar.

Källa:DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Tekniska problem vid flera stora flygplatser på USA östkust har lett till omfattande störningar i flygtrafiken....
Europa står inför ett underskott av flygbränsle kommande månader, spår bedömare. Importen av bränsle från bland...
Singapore Airlines har utsetts till världens bästa flygbolag i Skytrax World Airline Awards 2026. Det...
Finnair har utsetts till Best Airline in Northern Europe i Skytrax World Airline Awards 2026....

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy