söndag 23 aug, 2026

British Airways ställer in ytterligare 10.000 flygningar

Dela

Foto:Britishairways.com

Sommarens flygkaos i Europa ser ut att förvärras ytterligare. På onsdagen meddelade British Airways att bolaget ställer in ytterligare 10.300 flygningar på grund av personalbrist, skriver Bloomberg.

Orsaken till de inställda resorna är bemanningsbrist. Precis som många andra flygbolag sa British Airways upp en stor del av personalen när pandemin slog till vilket bolaget inte har hunnit åtgärda innan efterfrågan tog fart igen.

British Airways moderbolag IAG, som också äger spanska Iberia och Vueling, har fallit med 33 procent på Londonbörsen hittills i år.

Även andra flygbolag, som Lufthansa och krisande SAS, har tvingats ställa in tusentals flygningar i sommar.

Källa:DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Norska flygledare går ut i strejk under fredagen. Effekterna kommer att bli stora på den...
Norse Atlantic redovisar intäkter på 132 miljoner dollar för andra kvartalet 2026. Flygbolaget nådde samtidigt...
SAS utökar trafiken till och från Skellefteå Airport med fler flygstolar och större flygplan. Satsningen...
Tata Consultancy Services och Rolls-Royce har för första gången framgångsrikt kört en modern flyggasturbin på...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy