måndag 13 apr, 2026

Covidutbrott stoppar kryssning

Dela

Foto:Aida Nova

Kryssningsfartyget Aida Nova ställer in resan till spanska Kanarieöarna sedan även passagerare testats positivt för covid-19.

Fartyget ligger i hamn i Portugals huvudstad Lissabon sedan 52 av de drygt 1.000 besättningsmedlemmarna testats positivt.

Till en början fanns inga uppgifter om att någon av de närmare 3 000 passagerarna var smittade. Men nu har ytterligare tolv personer varav fyra passagerare testats positivt, uppger hamnchefen för TSF Radio skriver Reuters på sin hemsida.

Tyska Aida Cruises, som äger fartyget, har beslutat att avbryta hela resan.

Den senaste tiden har flera personer bekräftats smittade på kryssningsfartyg. Hälsomyndigheterna i USA uppmanar amerikaner att undvika att åka på kryssningar, även om de är vaccinerade.TT


Dela

Relaterade inlägg

Viking Line sänker hastigheten på Finlandsfärjan. Från och med måndag tidigareläggs avgången från Stockholm med...
Regeringen satsar 125 miljoner kronor på flyg- och färjetrafiken till Gotland. Det kan göra en biljett...
Stena Ebba
Hundratals passagerare har suttit fast till sjöss utanför Karlskrona ombord på Polenfärjan Stena Ebba sedan...
Stena Siprit travelreport
Det är förseningar i färjetrafiken mellan Karlskrona och polska Gdynia. Detta efter att Stena Spirit gick...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy