lördag 12 jul, 2025

Datorfel riskerar försena hälften av flygresorna i Europa

Dela

Foto:Eurocontrols

Hälften av flygresorna inom Europa riskerar att försenas på grund av ett datorfel, meddelar Eurocontrol, den Brysselbaserade organisation som styr luftrummet över delar av Europa.

”I går väntas 29.500 flighter i den europeiska flygtrafiken. Uppskattningsvis hälften av dessa kan drabbas av vissa förseningar som ett resultat av systemets avbrott”, meddelar Eurocontrol i ett uttalande.

Än så länge har inga utrikesflyg mellan Sverige, Danmark, Finland och Norge drabbats av datorfelet vid Eurocontol i Bryssels, uppger Åsa Öhman på Swedavias pressjour för TT.

Felet påverkar Eurocontrols slothanteringssystem för att styra ankomster och avgångar vid Europas större flygplatser. En slot är en tilldelad tid för start och landning.

”Självklart blir det stora följdeffekter när det blir ett gemensamt problem på så många flygplatser”, säger Åsa Öhman.

Eurocontrol skriver också att problemet har identifierats och att det pågår arbete för att system ska fungera normalt igen, men att det knappast kommer att bli klart förrän ”sent i kväll”.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Norwegian-koncernen redovisar rekordsiffror för andra kvartalet med ett resultat före skatt (EBT) på över 1...
Ett flygplan från Stockholm på väg till New York var tvunget att vända, rapporterar VG. Orsaken var...
Det finländska flygbolaget Finnair hade 1.094.100 passagerare i juni, i stort sett samma nivåer som...
SkyUp Airlines har utsett Aviareps till General Sales Agent (GSA) i Sverige, Tyskland och Tjeckien....

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy