onsdag 15 apr, 2026

Den svenska husbilsfesten fortsätter

Foto: Robin Pagmar - HRF

Dela

Husvagnsregistreringarna i Sverige uppgick i december 2025 till 28 stycken, jämfört med 33 motsvarande månad ett år tidigare. Totalt under 2025 registrerades 1.438 husvagnar mot 1.701 under samma period 2024. I procent innebär detta en minskning med 15,5 procent.

Det uppger Husvagnsbranschens riksförbund (HRF) i ett pressmeddelande.

Husbilsregistreringarna uppgick till 168 fordon i december, jämfört med 130 stycken motsvararande månad 2024. 

Totalt under kalenderåret 2025 har det registrerats 4.200 husbilar, jämfört med 2.877 under 2024. I procent innebär detta en ökning med 46 procent för år 2025.

”Intresset för nya husbilar fortsätter att öka, fler och fler uppskattar flexibiliteten och användarvänligheten som husbilen erbjuder”, kommenterar Per Nilsson, ordförande i Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund.

”Positiva signaler om bland annat barnfamiljers ekonomi med skattesänkningar, sänkt matmoms, lägre avgifter i förskolan med mera gör att det bör finnas utrymme för investeringar även i husvagnar under 2026”, uppger han vidare. Börsnoterade Kabe är en aktör i branschen.

Källa: Nyhetsbyrån Direkt-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Ett nytt beteende bland resenärer – kallat ”travel mixology” – håller på att förändra hur...
https://youth.europa.eu/
Nästan en halv miljon 18-åringar har redan gjort det – nu får ytterligare 40 000 unga...
Sveriges VM-plats fick omedelbar effekt på resandet. Redan samma dag ökade bokningarna till USA och...
En ny Novusundersökning som genomförts på uppdrag av Stockholms Handelskammare visar ett stort missnöje med...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy