söndag 3 maj, 2026

Dryga böter väntar vaccinvägrare i Österrike

Dela

Österrike planerar att införa bötesstraff på uppemot 36 000 kronor för den som vägrar covidvaccinera sig. Bötesstraffet ska omfatta medborgare över 14 år och de nya bestämmelserna ska gälla från februari.

Beskedet gavs på torsdagen av landets hälsominister Wolfgang Mueckstein och regelverket är planerat att införas i den 1 februari nästa år.

Redan förra månaden stod det klart att Österrike som första EU-land planerade att införa obligatorisk covidvaccinering i början av 2022.

Mueckstein sade också att gravida kvinnor kommer undantas från kravet – men underströk samtidigt att rekommendationen om vaccinering gällde denna grupp också.

Även personer som av medicinska skäl inte kan vaccineras undantas liksom personer som varit sjuka i covid-19 och som tillfrisknat under de senaste sex månaderna.

För dem som inte är vaccinerade och som inte kan anföra några undantagsskäl kan straffsumman bli så hög som 36 000 kronor (3 600 euro). Hänsyn kommer att tas till människors inkomstnivå och eventuella finansiella tillgångar.

Regeringens förslag får stöd av en majoritet av oppositionspartierna i parlamentet.

Källa: TT)

Dela

Relaterade inlägg

Bokningarna inför valborgshelgen har ökat med 20 procent jämfört med samma period förra året, enligt...
Georgian National Tourism Administration (GNTA) förlänger sitt samarbete med AVIAREPS, ledande GSA inom turism-, flyg-...
Svenska nöjesparker
Nu startar Sveriges nöjesparker en ny säsong med skinande nya åkturer, spännande föreställningar och fantastiska...
Viking wellness är en av 2026 års mest omtalade resetrender enligt Condé Nast Traveler och Sverige ligger i...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy