söndag 17 maj, 2026

Easyjet varnar för högre kostnader

Dela

Foto:easyjet

Brittiska flygbolaget Easyjet varnade på måndagen för att rörelsekostnaderna kommer att vara högre än väntat under andra halvåret till följd av ytterligare leasade flygplan och kostnader för besättning och flygplatser. Det skriver Dow Jones.

Bolaget kommer att överträffa det tidigare estimatet för kostnad per tillgänglig säteskilometer, som tidigare väntades vara nära 2019 års nivå. 

Utöver det spår bolaget att kapaciteten under det tredje kvartalet kommer att vara omkring 87 procent av nivån för samma kvartal 2019. För det fjärde kvartalet väntas den vara 90 procent. 

Easyjet har drabbats av samma problem med bemanning som andra flygbolag vilket resulterat i förseningar och inställda flyg. 

Källa:Nyhetsbyrån Direkt

Dela

Relaterade inlägg

En Ryanair-passagerare från Liverpool har vunnit 500 000 euro i flygbolagets årliga välgörenhetslotteri “Win A...
Anhöriga till ett av dödsoffren i en flygolycka med ett Boeing-plan i Etiopien får ett...
Myndigheter har tidigare varnat för att Europa kan få en akut brist på flygbränsle redan...
Kina har kommit överens med USA om att köpa 200 flygplan av Boeing, uppger president...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy