tisdag 17 feb, 2026

EasyJets vd vill ha lägre lön

Dela

Foto:Easyjet

Easyjet meddelar att nytillträdda vd:n Johan Lundgren frivilligt har gått med på att sänka sin lön för att matcha föregångaren Carolyn McCall.

”På Easyjet är vi helt engagerade i att ge lika lön och lika möjligheter för kvinnor och män. Jag vill att det ska tillämpas för alla på Easyjet och för att visa mitt personliga engagemang har jag bett styrelsen att minska min lön för att matcha Carolyns när hon var på Easyjet”, säger Johan Lundgren i ett uttalande.

Svenske Lundgren, som tidigare arbetade för resejätten TUI, säger också att Easyjet har kommit längre än andra flygbolag när det gäller att locka till sig kvinnor som piloter. Företaget har ett mål fram till 2020 om att nå en andel på 20 procent kvinnliga piloter.

Initialt fick Johan Lundgren en årslön på 740.000 pund vilket nu kommer att sänkas till 706.000 pund. Övriga aspekter av löneavtalet är identiskt med vad Carolym McCall hade.

Källa:finwire

Dela

Relaterade inlägg

Polisen fick larm strax efter klockan 12 på söndagen om ett SAS-plan med rökutveckling i...
Svenska Flygbranschen, en del av Transportföretagen, har den 14 februari 2026 tecknat kollektivavtal med Svensk...
Ryanair förbjuder nu varma drycker ombord, som kaffe. Den som bryter mot förbudet riskerar böter. Reglerna införs...
Piloter vid den tyska flygplansjätten Lufthansa planerar att gå ut i strejk på torsdag. Beskedet kommer...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy