lördag 12 jul, 2025

Elflygfabrik ger Göteborg 500 nya jobb

Dela

Foto:Heart Aerospace AB

En ny fabrik för elflygplan ska byggas i Göteborg, meddelar företaget Heart Aerospace.

Företaget ska bygga passagerarflygplan drivna på el, ES-30, som tar upp till 30 passagerare.

I dag arbetar 130 anställda med utveckling, men om tre år beräknas de bli 500 personer. Den siffran kan dubblas så småningom, enligt företaget.

Fabriken ska ligga i Säve utanför Göteborg.

”Vi har en plan och det är inte bara att bygga ett nytt elektriskt flygplan, utan en helt ny industri” skriver Heart Aerospace grundare Anders Forslund i ett pressmeddelande.

Han kallar projektet Northern Runway.

”Sverige är ursprungslandet för flygskammen och antiflygrörelsen. Men med Northern Runway ska vi göra resande med elflyg verkligt och bevara möjligheten att flyga för kommande generationer”.

Källa:TT-Aftonbladet

Dela

Relaterade inlägg

Norwegian-koncernen redovisar rekordsiffror för andra kvartalet med ett resultat före skatt (EBT) på över 1...
Ett flygplan från Stockholm på väg till New York var tvunget att vända, rapporterar VG. Orsaken var...
Det finländska flygbolaget Finnair hade 1.094.100 passagerare i juni, i stort sett samma nivåer som...
SkyUp Airlines har utsett Aviareps till General Sales Agent (GSA) i Sverige, Tyskland och Tjeckien....

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy